Resultat

 

Vi vill börja med att tacka alla tävlande, funktionärer, domare och arrangörer för ett härligt RIKS med många fina ekipage!!

 

 

Här kommer resultaten:

 

Torsdag 23 juni

 

Tömkörning

Skrittprogrammet

 

1. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 71,57%

2. Anne-Lie Eriksson – Devs Demon - 71,57%

3. Pernilla Sydenhag - Frances Use - 65,26%

4. Linda Kock – Shipping Gold - 62,63%

5. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 61,57%

6. Therese Haapalainen – Spellout - 61,05%

7. Therese Hellberg – Muscle Shane - 59,47%

8. Linda Johansson – Top Ride Vision - 58,94%

9. Ulrika Eklund – Holm King - 58,94%

10. Ulrika Eklund – Alca Star - 58,42%

11. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 57,89%

12. Jessica Jakobsson – Caunis On - 56,31%

13. Christina Axell – Borntodoit - 55,26%

14. Titti Rödbo – Elvira Sånna - 54,73%

15. Therese Haapalainen – Fulmine - 54,73%

16. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 51,57%

17. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 51,57%

18. Carina Ericsson – Right Cross - 44,73%

19. Beatrice Saxin – Tout Aubiose - Diskad

 

Tömkörning

Travprogrammet

 

1. Jessica Jakobsson – Caunis On - 68,42%

2. Jessica Jakobsson –Lulu Face - 66,31%

3. Maja Eriksson – Frances Use - 62,63%

4. Annie Hjälm – Jas Jäger - 60,00%

 

Fredag 24 juni

Lätt TRAB

 

1. Ulrika Eklund – Alca Star - 37

2. Jessica Jakobsson – Caunis On - 41

3. Camilla Nilsson – Spicy Sushi - 44

4. Therese Haapalainen – Spellout - 70

5. Ulrika Eklund – Holm King - 78

6. Christina Axell – Borntodoit - 89

7. Jennie Almgård – Gina Candid - 105

8. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 121

9. Anne-Lie Eriksson – Devs Demon - 131

10. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 159

11. Mikaela Bengtsson – Spirit of Lime - 165

12. Agneta Lövgren – Also In Love - 171

13. Emma Nordahl – Stiff Upper Lip p. - 254

14. Camilla Ekelund – Giant Moon - 276

15. Titti Rödbro – Elvira Sånna - 301

16. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 309

17. Emma Dove – Capdrive East - 87 (utesluten)

18. Therese Hellberg – Muscle Shane - 95 (utesluten)

19. Maja Eriksson – Frances Use - 158 (utesluten)

20. Beatrice Saxin – Tout Aubiose - 248 (utesluten)

21. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 269 (utesluten)

22. Sofia Rauhala – Sisco Bärbäck - 312 (utesluten)

23. Carina Ericsson – Right Cross - 416 (utesluten)

24. Therese Haapalainen – Fulmine - 420 (utesluten)

 

Medelsvår TRAB

 

1. Camilla Nilsson – Spicy Sushi - 75

2. Jessica Jakobsson – Caunis On - 142

3. Annie Hjälm – Jas Jäger - 220

4. Agneta Lövgren – Also In Love - 261

5. Camilla Ekelund – Giant Moon - 397

 

 

Hopp 30 cm

 

1. Carina Ericsson – Right Cross - 1,37,48

2. Beatrice Saxin – Tout Aubiose - 1,27,24

3. Therese Hellberg – Muscle Shane - 1,22,39

4. Anne-Lie Eriksson – Devs Demon - 1,20,83

5. Jennie Almgård – Gina Candid - 1,16,93

6. Agneta Lövgren – Also In Love - 1,16,87

7. Linda Kock – Shipping Gold - 1,13,36

8. Therese Haapalainen -Fulmine - 1,12,18

9. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 1,12,13

10. Anne Hagberg – American Insert - 1,11,67

11. Camilla Ekelund – Giant Moon - 1,04,20

12. Titti Rödbo – Elvira Sånna - 1,01,74

13. Live Stårbäck – Summer Night Nugget - 0,55,02

14. Christina Axell – Borntodoit - 4fel - 1,48,13

15. Emma Nordahl – Stiff Upper Lip p. - 4fel - 1,49,25

16. Andrea Gröndahl – Sauron - 4fel - 2,10,50

 

 

Hopp 50 cm

 

1. Jessika Jacobsson – Lulu Face -1,35,14

2. Carina Ericsson – Right Cross - 1,31,78

3. Live Stårbeck – Summer Night Nugget - 1,26,76

4. Mikaela Bengtsson – Spirit of Lime - 1.26.59

5. Helene Lundin – Muscle Shane - 1,42,85

6. Andrea Gröndahl – Sauron - 1,25,11

7. Therese Haapalainen – Fulmine - 1,25,00

8. Camilla Nilsson – Spicy Sushi - 1,24,87

9. Martina Johansson – Top Ride Vision - 1,23,80

10. Maja Eriksson – Frances Use - 1,23,75

11. Ester Blad – Wild Pride - 1,23,09

12. Linda Kock – Shipping Gold - 1,19,47

13. Jennie Almgård – Gina Candid - 1,17,14

14. Matilda Smedman – Luctrative Lady - 1,14,35

15. Therese Holmberg – Mellby Barbaresco - 1.12.72

16. Sofia Jakobsson – Kasta Loss - 1.04.41

17. Therese Haapalainen – Spellout - 1,03,65

18. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 0.59,86

19. Evelina Forsell – Cést la Vie - 4fel - 1,30,50

20. Emma Nordahl – Stiff Upper Lip p. - 4fel - 1,39,09

21. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 4fel - 1,45,44

22. Titti Rödbro – Elvira Sånna - 4fel -1,15,57

23. Susanne Rådhagen – Gitza - 4fel - 1,12,09

24. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 8fel - 1,25,24

 

 

 

Hopp 70-80 cm

 

1. Martina Johansson – Gloria Gate - 1,13,85

2. Anne Hagberg – American Insert - 1,14,35

3. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 1,04,46

4. Maja Ericsson – Frances Use - 1,03,79

5. Ulrika Eklund – Holm King - 1,03,53

6. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 1,03,16

7. Therese Haapalainen – Spellout - 1,02,16

8. Martina Johansson – Top Ride Vision - 1,29,20

9. Susanne Rådhagen – Gitza - 4fel - 1,02,62

10. Evelina Forsell – Cést la Vie - 4fel - 57,47

11. Matilda Smedman – Lucrative Lady - 4fel - 1,26,22

12. Ester Blad – Wild Pride - 4fel - 1,34,20

13. Annie Hjälm – Jas Jäger - 12fel - 1,16,48

14. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 8fel - Utesluten

15. Sandra Friberg – Devs Demon - Utesluten

 

Hopp 90-100 cm

 

 

1. Anne Hagberg – American Insert - 57,55

2. Ulrika Eklund – Alca Star - 1,02,50

3. Emil Segander – Grizzly Adamas - 4fel - 56,59

4. Jessica Jakobsson – Caunis On - 4fel - 1,05,90

5. Martina Johansson – Gloria Gate - 8fel - 1,17,92

6. Martina Johansson – Top Ride Vision - 20fel - 1,08,68

7. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - Utesluten

 

Lördag 25 juni

 

Dressyr Lätt A:1

 

1. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 70,46%

2. Ulrika Eklund – Alca Star - 65,78%

3. Anne Hagberg – American Insert -59,68%

4. Annie Hjälm – Jas Jäger - 59,21%

5. Birgitta Hyvönen – New Mans Victory -58,12%

 

Dressyr Lätt B:1

 

1. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 73,96%

2. Maria Aldenbrand – Säcken - 67,58%

3. Linda Kock – Shipping Gold - 67,41%

4. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 64,82%

5. Ulrika Eklund – Alca Star - 64,65%

6. Pernilla Sydenhag – Frances Use - 62,06%

7. Anne Hagberg – American Insert - 60,86%

8. Matilda Smedman – Lucrative Lady - 57,58%

9. Susanne Rådhagen – Gitza - 57,06%

10. Emma Dove – Capdrive East - 57,06%

11. Birgitta Hyvönen – New Mans Victory - 55,17%

12. Jessica Jakobsson – Caunis On - Utgått

 

Dressyr Lätt C:2

 

1. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 72,96%

2. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 68,70%

3. Matilda Smedman – Lucrative Lady - 68,51%

4. Jessica Jakobsson – Caunis On - 68,33%

5. Therese Haapalainen – Spellout - 68,14%

6. Maria Aldenbrand – Säcken - 66,85%

7. Linda Kock – Shipping Gold - 66,66%

8. Emma Dove – Capdrive East - 65,74%

9. Pernilla Sydenhag – Frances Use - 64,44%

10. Camilla Alpedal – Gemill - 62,96%

11. Erika Thimberg – Widowmaker - 59,81%

12. Emma Nordahl – Stiff Upper Lip p. - 56,66%

13. Susanne Rådhagen – Gitza - Utgick

 

Dressyr Lätt D:2

 

1. Camilla Alpedel – Gemill - 74,73%

2. Maja Eriksson – Frances Use - 73,94%

3. Therese Holmberg – Mellby Barbaresco - 71,31%

4. Erika Thimberg – Widowmaker - 71,05%

5. Christina Axell – Borntodoit - 69,47%

6. Therese Haapalainen – Fulmine - 66,84%

7. Therese Haapalainen – Spellout- 66,57%

8. Ulrika Ekelund – Holm King - 66,31%

9. Anne-Lie Eriksson – Devs Demon - 64,21%

10. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 60,78%

11. Andrea Gröndahl – Sauron - 60,78%

12. Mikaela Bengtsson – Spirit of Lime - 58,68%

13. Martina Johansson – Gloria Gate - 57,36%

14. Agneta Lövgren – Also In Love - 56,05%

15. Camilla Nilsson – Spicy Sushi - 54,47%

16. Beatrice Saxin – Tout Aubiose - 53,15%

17. Martina Johansson – Top Ride Vision - 48,15%

18. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 46,84%

19. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 45%

20. Carina Ericsson – Right Cross - Diskad

 

Dressyr Lätt E:1

 

1. Christina Axell – Borntodoit - 76,90%

2. Martina Johansson – Top Ride Vision - 75,95%

3. Therese Holmberg – Mellby Barbaresco - 70,00%

4. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 69,52%

5. Andrea Gröndahl – Sauron - 69,28%

6. Sandra Friberg – Devs Demon - 68,33%

7. Martina Johansson – Gloria Gate - 64,76%

8. Therese Haapalainen – Fulmine - 64,52%

9. Beatrice Saxin – Tout Aubiose - 64,52%

10. Therese Hellberg – Muscle Shane - 60,47%

11. Agneta Lövgren – Also In Love - 57,38%

12. Titti Rödbro – Elvira Sånna - 56,66%

13. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 56,19%

14. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 49,28%

 

 

Söndag 26 juni

 

Utställning 4-8 år

 

1. Magnus Westin – Tack Nock - 43p - Guld

2. Therese Holmberg – Mellby Barbaresco - 40p - Guld

3. Martina Johansson – Gloria Gate - 40p - Guld

4. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 39p - Klass I

5. Sofia Uddefors – Bono F.R. - 37p - Klass II

6. Emma Nordahl – Stiff Upper Lip p.- 37p - Klass II

 

Utställning 9-13 år

 

1. Camilla Ekelund – Giant Moon - 43p - Guld

2. Ulrika Eklund – Alca Star - 42p - Guld

3. Therese Haapalainen – Spellout - 40p - Guld

4. Magnus Westin – Säcken - 39p - Klass I

5. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 38p - Klass I

6. Annie Hjälm – Jas Jäger - 38p - Klass I

7. Agneta Lövgren – Also In Love - 38p - Klass I

8. Linda Kock – Shipping - 37p - Klass II

9. Paulina Olénson – Asterix Brodde - 37p - Klass II

10. Emma Dove – Capdrive East - 37p - Klass II

11. Titti Rödbro – Elvira Sånna - 36p - Klass II

12. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 36p II

13. Therese Hellberg – Muscle Shane36pII

14. Beatrice Saxin – Tout Aubiose34pIII

15. Jessica Jakobsson – Caunis On34pIII

 

 

Utställning 14-19 år

 

1. Helene Lundin – Dirigent - 42p - Guld - BIM

2. Emma Filipsson – Mujati - 41p - Guld

3. Martina Johansson – Top Ride Vision - 39p - Klass I

4. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 39p - Klass I

5. Mikaela Bengtsson – Spitit of Lime - 38p - Klass I

6. Pernilla Sydenhag – Frances Use - 38p - Klass I

7. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 37p - Klass II

8. Andrea Gröndahl – Sauron - 37p - Klass II

9. Christina Axell – Borntodoit - 36p - Klass II

10. Carina Ericsson – Right Cross - 35p - Klass II

11. Anne-Lie Eriksson – Devs Demon - 34p - Klass III

 

Utställning 20+

 

1. Sofie Nordin – Ejan kolifejan - 43p - Guld - BIS

2. Camilla Nilsson – Spicy Sushi - 40p - Guld

3. Anki Melander – Bandit Bokke - 39p - Klass I

4. Ulrika Eklund – Holm King - 38p - Klass I

5. Emma Filipsson – Gary Super X - 37p - Klass II

 

 

 

Löshoppning 4-8 år

 

 

1. Therese Holmberg – Mellby Barbaresco - 48p - Guld

2. Martina Johansson – Gloria Gate - 38p - Klass I

3. Jessica Jakobsson – Lulu Face - 37p - Klass II

4. Emma Nordahl – Stiff Upper Lip p. - 32p - Klass III

5. Therese Haapalainen – Fulmine - 28p - Klass III

 

 

Löshoppning 9-13 år

 

1. Ulrika Eklund – Alca Star - 48p - Guld

2. Jessica Jakobsson – Caunis On - 47p - Guld

3. Therese Haapalainen – Spellout - 47p - Guld

4. Lenita Karlsson – Fredrik Allover - 46p - Guld

5. Therese Hellberg – Muscle Shane - 45p - Guld

6. Sofie Rauhala – Sisco Bärbäck - 38p - Klass I

7. Annie Hjälm – Jas Jäger - 38p - Klass I

8. Titti Rödbro – Elvira Sånna - 38p - Klass I

9. Beatrice Saxin – Tout Aubiose - 34p - Klass III

10. Agneta Lövgren – Also In Love - 31p - Klass III

11. Linda Kock – Shipping Gold - 28p - Klass III

12. Paulina Olénson – Asterix Brodde - 22p - Klass III

 

Löshoppning 14-19 år

 

1. Pernilla Sydenhag – Frances Use - 46p - Guld

2. Carina Ericsson – Right Cross - 45p - Guld

3. Anne-Lie Eriksson – Devs Demon - 45p - Guld

4. Jennie Almgård – Gina Candid - 44p - Guld

5. Mikaela Bengtsson – Spitit of Lime - 43p - Guld

6. Christina Axell – Borntodoit - 43p - Guld

7. Martina Johansson – Top Ride Vision - 41p - Guld

8. Ronja Ivarsson – Hector Rebell - 38p - Klass I

9. Maddelene Rauhala – Flicka Sting - 37p - Klass II

 

Löshoppning 20+

 

1. Live Stårbeck – Summer Night Nugget - 47p - Guld

2. Ulrika Eklund - Holm King - 40p - Guld

3. Sofie Nordin - Ejan Kolifejan - 32p - Klass III

4. Camilla Nilsson - Spicy Sushi - 25p - Klass III

 

 

 

 

Svenska Ridtravarföreningen

Distrikt

Västra Götaland/Halland