Resultat 2019

Svenska Ridtravarföreningen Västra Götaland

Resultat 2019

I KÅLLERED

Distriktsmästerskap DRESSYR 26/10, Tosseryds Ryttarförening


STORT GRATTIS TILL DM-VINNARNA;


LÄTT E:1 - CAMILLA NILSSON/ALSO IN LOVE

LÄTT D:2 - MATILDA INGEMARSSON/ELLI DEE

LÄTT C:2 - SIGNE AHLNING/PRINS ODIN

LÄTT B:1 - MONICA OHLSON/TIRAMISU VIXI


LÄTT E:1

1. Camilla Nilsson - Also In Love 66,9 %                              DISTRIKTSMÄSTARE

2. Jasmine Lind - Magic Kingdom 66,7 %

3. Emelie Rosvall - Top Ride Vision 64,8 %

4. Agneta Lövgren - Also In Love 64 %

5. Emelie Rosvall - Elli Dee 64 %

6. Alexandra Söderqvist - Saik 62 %

7. Jasmine Lind - Magic Kingdom 64,8 %   (Utom tävlan)

8. Alexandra Söderqvist - Saik 61,2 %        (Utom tävlan)




LÄTT D:2

1. Signe Ahlning - Prins Odin 72,1 %

2. Matilda Ingemarsson - Elli Dee 68,2 %                             DISTRIKTSMÄSTARE

3. Agneta Lövgren - Also In Love 67,4 %

4. Andrea Gröndahl - Caries Laday 67,1 %

5. Moa Andersson - Expressen 65,3 %

6. Emelie Rosvall - Adams Tor 63,2 %

7. Matilda Ingemarsson - Top Ride Vision 60,8 %




LÄTT C:2

1. Monica Ohlsson - Tiramisu Vixi 75,4 %

2. Signe Ahlning - Prins Odin 67,6 %                                      DISTRIKTSMÄSTARE

3. Sofie Nordin - Ejan Kolifejan 66,1 %

4. Emma Rand - Filuren Joo 65 %

5. Matilda Ingemarsson - Elli Dee 62,2 %

6. Andrea Gröndahl - Caries Laday 59,3 %

7. Matilda Ingemarsson - Top Ride Vision 55,2 %

8. Gustav Sjölin - Melker Brew 53 %




LÄTT B:1

1. Monica Ohlsson - Tiramisu Vixi 68,1 %                                  DISTRIKTSMÄSTARE

2. Sofie Nordin - Ejan Kolifejan 65,2 %

3. Emma Rand - Filuren Joo                         Ute

Distriktsmästerskap TÖMKÖRNING 13/10, Sjöviks Ryttarförening


STORT GRATTIS TILL DM-VINNARNA;


SKRITTKLASS - LINDA JOHANSSON/TOP RIDE VISION

TRAVKLASS - ZOFIA HYLTSE/EBONITH


SKRITTKLASS

1.  Linda Johansson - Top Ride Vision 74,74 %         DISTRIKTSMÄSTARE

2. Matilda Ingemarsson - Top Ride Vision 64,74 %

3. Tina Hjorth - All So Clear 60,53 %

4. Matilda Ingemarsson - Elli Dee 59,47 %

5. Sofie Nordin - Ejan Kolifejan 55,79 %

6. Agneta Lövgren - Also In Love 53,68 %

7. Bibbi Tränk - Kanditama 52,63 %

8. Linda Johansson - Elli Dee 52,63 %

9. Zofia Hyltse - Ebonith 50,00 %


TRAVKLASS
1. Zofia Hyltse - Ebonith 60,53 %                                 DISTRIKTSMÄSTARE

2. Sofie Nordin - Ejan Kolifeja 59,47 %                      

3. Tina Hjorth - All So Clear 57,37 %

4. Matilda Ingemarsson - Elli Dee 55,26 %

Matilda Ingemarsson - Top Ride Vision       Ute

Bibbi Tränk - Kanditama                                Struken

Distriktsmästerskap TRAB 28/9 Kronogården, Färgelanda


STORT GRATTIS TILL DM-VINNARNA;


LÄTT TRAB - AGNETA LÖVGREN/KANDITAMA

MSV TRAB - JASMINE LIND/MAGIC KINGDOM

SVÅR TRAB - BIBBI TRÄNK/KANDITAMA


LÄTT TRAB

1.  Agneta Lövgren - Kanditama  4 p            DISTRIKTSMÄSTARE

2. Jasmine Lind - Magic Kingdom 15 p

3. Bibbi Tränk - Also In Love 230 p

4. Alexandra Hallgren - Simpson C.D 307 p

5. Alexandra Hallgren - Simpson C.D 129 p (UTOM TÄVLAN)


MSV TRAB
1. Jasmine Lind - Magic Kingdom 30 p       DISTRIKTSMÄSTARE

2. Bibbi Tränk - Kanditama  25 p                      

3. Agneta Lövgren - Also In Love 117 p


SVÅR TRAB

1. Bibbi Tränk - Kanditama 55 p                   DISTRIKTSMÄSTARE

2. Agneta Lövgren - Also In Love 223 p

Distriktsmästerskap Hoppning 15/9-19, Levene


30 CM STILBEDÖMNING

1. Louise Carlsson - VästerboOverExposd 55 p        DISTRIKTSMÄSTARE 30 CM

2. Alexandra Hallgren - Simpson C.D. 53,5 p

3. Alexandra Hallgren - Simpson C.D. 51,0 p

4. Agneta Lövgren - Also In Love 49,0 p

5. Jasmine Lind - Magic Kingdom 46, 5 p


50 CM STILBEDÖMNING
1.
Agneta Lövgren - Also in Love 54,5 p                      DISTRIKTSMÄSTARE 50 CM

2. Louise Carlsson - VästerboOverExposd 53,5 p

3. Alexandra Hallgren - Simpson C.D. 51,5 p

4. Agneta Lövgren - Also In Love 49,0 p

5. Jasmine Lind - Magic Kingdom 48,0 p


70 CM A:0/A:0
1.
Elin Pihlblad - Quantum Comtessa 0/0 27,8 s         DISTRIKTSMÄSTARE 70 CM

2. Elin Eriksson - Jerryy's Choise 0/0 35,2 s


90 CM A:0/A:0
1.
Elin Eriksson - Jerry's Choise 0/4 49,9 s                  DISTRIKTSMÄSTARE 90 CM

2. Elin Pihlblad - Quantum Comtessa 16/-






Utställning 31/8-19, Törnsäter


Klass 1
1. Big Ed - Tim Andersson 37 p

Klass 2
1.
Miss Trigger - Ida Lindh 39 p

Klass 3
1. Alice Access - Isabella Eriksson 41 p
2. Ripadals Cindy - Maria Sjunnesson 40 p                           
3. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 38 p  

Magic Kingdom - Jasmine Lind 37 p

Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 34 p

Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 34 p


Klass 4
Inga startande


Klass 5
Salstas Gareth - Johanna Dahlberg Eriksson 41 p

Tranquil Daze - Matilda Ingemarsson 38 p

Best in Show 
Alice Access

                                                                                                     

BIM
Big Ed 


Bästa Visare
Matilda Ingemarsson

getthegallopLogotype
Ale Ridsport
Tollans Hästfoder


ALICE ACCESS - BIS


BIG ED - BIM

Kombinationstävling 11/8-19, Herrljunga
Lätt trab
1.
Caries Laday - Andrea Gröndal 9p 
2.
Magic Kingdom - Jasmine Lind 15p
3.
Also In Love - Agneta Lövgren 33p
4.
Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 84p
5.
Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 155p
6.
Ebonith - Aleksandra Hyltse 196p
Simpson C.D. - Alexandra Hallgren 432p
P&T
Tranquil Daze - Rebecka Moen 357p

Skrittklass
1.
Bårarps Amanda - Catharina Lindström 76,84%
2.
Frans III - Elina Andersson 68,95%
3.
Top Ride Vision - Linda Johansson 67,68%
4.
Elli Dee - Linda Johansson 66,68%

5. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 54,74%
6.
Ebonith - Zofia Hyltse 50.0%
Simpson C.D. - Alexandra Hallgren 48,42%
P&D
Forest Gump 17 - Terése Haglundh 69,47%
P&D
Tranquil Daze - Linda Johansson 53,68%
P&D
Hovgårdens Vitsippa - Katja Bårring 52,10%

Msv TRAB
1.
Magic Kingdom - Jasmine Lind 83p
2.
Caries Laday - Andrea Gröndal 139p
3.
Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 224p
4.
Also In Love - Agneta Lövgren 244p
5.
Elli Dee - Matilda Ingemarsson 258p
P&D
Tranquil Daze - Rebecka Moen 534p

Travklass
1.
Bårarps Amanda - Catharina Lindström 79,47%
2.
Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 61,58%
3.
Frans III - Elina Andersson 56,84%
4.
Ebonith - Zofia Hyltse 56,84%
5.
Also In Love - Agneta Lövgren 45,26%
P&D
Forest Gump 17 - Terèse Haglund 66,84%
P&D
Hovgårdens Vitsippa - Felicia Gladh 56,32%
P&D
Hovgårdens Vitsippa - Katja Bårring 53,16% 

Kombivinnare 1
Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson


Kombivinnare 2 Ejan Kolifejan - Sofie Nordin

Löshoppning 16/6-19, Horshaga


Klass 2
1.
Melker Brew - Gustav Sjölin 41p

2. Adams Tor - Emelie Rosvall 39p
3.
Baron S.T. - Linda Johansson 35p 
Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 28p


Klass 3 + Veteran
1.
Top Ride Vision - Linda Johansson 45p
2.
Jerry's Choise - Elin Eriksson 44p
3.
Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 43p

Ponny
1.
Ebonith - Aleksandra Hyltse 44p

Öppen klass
Tranquil Daze - Matilda Ingemarsson 40p

Bästa Hopphäst
Top Ride Vision


Bästa Ponny
Ebonith


Domarens val 

Jerry's Choise

Dressyr 6/6-19, Landvetter


E:1
1.
Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson  70,9%
2. VästerboOverExposd - Louise Carlsson 68,3%
Alfons Loss - Tina Hjort utg.

D:2
1.
Gemill - Camilla Alpedal 72,9%
2. Big Ali Hönez - Hanna Portinson 66,6%
3. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 66%
4. VästerboOverExposd - Louise Carlsson 63,7%
5. Prins Odin -Signe Ahlning 62,1%
6. Ejan Kolifejan - Filippa Tönsgård 60%
Carries Laday - Andrea Gröndal 59,4%
Ebonith - Aleksandra Hyltse 46,5%
P&R Saga - Zofia Hyltse 64,2%
P&R Ebonith - Aleksandra Hyltse 51,3%



C:2
1. Filuren Joo - Emma Rand 71,5%
2. Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 68,7%
3. Gemill - Camilla Alpedal 67,8%
4. Prins Odin - Charlotte Hällnevik 62,2%
5. Big Ali Hönez - Hanna Portinson 61,2%
6. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 60,9%
Tiramisu Vixi - Monica Ohlsson 60,7%
Carries Laday - Andrea Gröndal 59,4%
Adams Tor - Emelie Rosvall 57,2%
P&R Aragorn - Katrin Lönn 63,3%
P&R Saga - Zofia Hyltse 60,7%
P&R Hidalgo - Elin Lönn 56,1%


B:1
1. Adams Tor - Emelie Rosvall 56,4%
2. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 55,5%
Filuren Joo - Emma Rand Utg.

Tömkörning 27/4-19, Levene


Skrittklass
1
. Börarps Amanda - Catharina Lindström 76,8%
2. Top Ride Vision - Linda Johansson 69,4%
3. Elli Dee - Linda Johansson 58,9%
4. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 56,8%
4. All So Clear - Tina Hjort 56,8%
5. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 54,7%
6. Frans III - Elina Andersson 53,4%
Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 51%
Pilagårdens Nicke - Linda Johansson 50,5%
Palermo F.R.- Lisa Andrae 48,9%
Blue Star Player - Monica Sahlin 43,1%
P&D Snusmumrik - Teresia Moliis 56,3%
P&D Palermo F.R - Lisa Andrae 55,7%                                                  
P&D Lindar - Anna Åhman 62,1%
P&D Hovgårdens Vitsippa - Felicia Gladh 55,7%

Travklass

1. Börarps Amanda - Catharina Lindström 74,7%
2. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 61,5%
3. All So Clear - Tina Hjort 59,4%
4.Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 55,2%
4. Jerry's Choise - Elin Eriksson 55,2%
5. Prins Odin - Charlotte Hällnevik 52,6%
6. Frans III - Elina Andersson 46,3%
Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 43,1%
P&D Snusmumrik - Teresia Moliis 52,6 %


Utställning 19/5-19 Gäsene

Klass 1
1. Snusmumrik - Elina Andersson 41p
2. Estell Hackstable - Lisa Kållberg 40p
3. Simpson C.D. - Alexandra Hallgren 38p

Klass 2
1.
Erik - Josefine Sigridsson -42p
2. Prins Odin - Charlotte Hällnevik 42p

3. Bårarps Amanda - Catharina Lindström 41p
Adams Tor -Emelie Rosvall 36p
VästerboOverExposd - Louise Carlsson 36p
Pilagårdens Nicke - Titti Rödbro 35p

Klass 3
1.Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 40p
2. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 40p
3. Palermo F.R. - Lisa Andrae 39p 

Alfons Loss - Tina Hjort 39p
Also In Love - Agneta Lövgren 38p
Frans III - Elina Andersson 37p
Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 37p
Kanditama - Bibbi Tränk 36p

Klass 4
1. Jerry's Choise - Elin Eriksson 40p
2. Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 39p
3. Spicy Sushi - Camilla Nilsson 34p

Klass 5
Tranquil Daze - Matilda Ingemarsson 36p

Best in Show 
Erik


BIM
Quantum Comtessa 


Bästa Visare
Josefin Sigridsson