Resultat 2018

Svenska Ridtravarföreningen Västra Götaland



RESULTAT 2018

28 april utställning Årstad If, Falkenberg

Klass 4-8 år

Dogge Sting – Martina Johansson 37p

Tiramisu Vixi – Monica Ohlsson 41p BIS

TrustBuster A.C – Emma Lindskog 36p

I Dance Alone – Rebecka Falk 37p

Drifandi – Michaela Vendelmo 39p

Mellby Barbaresco – Theres Åberg 39p

Gloria Gate – Martina Johansson 36p


Klass 9-13 år

Pilagårdens Nicke – Annie Hjälm 37p

Erik – Anneli Johansson 38p

Legato Broline – Rebecka Christiansson 38p BIM

Muscle Shane – Helene Lundin 36p

Lulu Face – Jessica Jakobsson 38p

Boulder Classico – Eva Christiansson 33p


Klass 14-19 år

Sauron – Andrea Gröndahl 38p

Gemill – Camilla Alpedal 40p

Also in Love – Agneta Löfgren 36p

Kanditama – Bibbi Tränk 37p

Caries Lady – Andrea Gröndahl 36p


Klass veteran

Jerry’s Choise – Elin Eriksson 39p Bästa Veteran/Bästa Visare

All So Clear – Tina Hjorth 35p

Spicy Sushi – Helene Lundin 37p

6 juni Nationaldagsdressyr, Landvetter


E:1

1. Sauron - Andrea Gröndahl 75,71%

2. Also in Love - Agneta Löfgren 67,38%


D:2

1. Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 66,05%

2. Sauron - Andrea Gröndahl 65,26%

3. Also in Love - Agneta Löfgren 64,21%

4. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 60,53%

5. Elijana S.A - Zofie Hyltse 56,31%


C:2

1. Prins Odin - Charlotte Hällnevik 64,81%

2. Jerry's Choise - Elin Eriksson 62,96%

3. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 60,92%

4. Ejan Kolifejan - Charlotte Hällnevik 59,81%

5. Kanditama - Bibbi Tränk 57,96%

6. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 57,04%


B:1

1. Lulu Face - Jessica Jakobsson 68,45%

2. Prins Odin - Charlotte Hällnevik 58,27%

3. New Mans Victory - Birgitta Hyvönen 56,72%

4. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 53,45%


A:1

1. Lulu Face - Jessica Jakobsson 65,78%

2. New Mans Victory - Birgitta Hyvönen 52,97%

Dressyr DM 2 september

Landvetter


E:1

1. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 75,00%

2. Dirigent - Helene Lundin 74,29% DM

3. Muscle Shane - Therese Hellberg 69,52%

4. Spicy Sushi - Agneta Löfgren 69,29%

5. Dogge Sting - Martina Johansson 61,19%

6. Also in Love - Camilla Nilsson 58,81%

Alfons Loss - Tina Hjorth 55,71%


D:2

1. Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 69,00%

2. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 66,58% DM

3. Legato Broline - Rebecka Christiansson 66,05%

4. Spicy Sushi - Camilla Nilsson 64,73%

5. Sauron - Andrea Gröndahl 64,73%

6. Gloria Gate - Martina Johansson 64,47%

Also in Love - Agneta Löfgren 59,47%

Muscle Shane - Therese Hellberg 56,84%

SHV Gulliver Rush (G.Dur) - Felicia Dermark 50,79%


C:2

1. Gemill - Camilla Alpedal 70,74%

2. Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 66,48% DM

2. Säcken - Maria Aldenbrand 66,48%

3. Com Vilse - Lina Lago 65,00%

4. Legato Broline - Rebecka Christiansson 60,74%

5. Sauron - Andrea Gröndahl 57,96%

6. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 56,85%


B:1

1. Säcken - Maria Aldenbrand 68,27% DM

2. Summernight Nugget - Live Stårbeck 62,41%

3. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 56,72%

4. Com Vilse - Lina Lago 55,17%


26 maj TRAB Länghems ridklubb

Lätt klass

1. Lulu Face - Jessica Jakobsson 0p

2. Spicy Sushi - Camilla Nilsson 10p

3. Jerry's Choise - Elin Eriksson 13p

4. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 36p

5. Also in Love - Agneta Löfgren 39p

6. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 43p

Eclair de la roque - Martina Johansson 127p

Kanditama - Bibbi Tränk 142p

Boulder Classico - Eva Christiansson 250p


Medelsvår klass

1. Also in Love - Agneta Löfgren 30p

2. Spicy Sushi - Camilla Nilsson 32p

24 juni hoppning, Essunga ryttarförening


30cm stilhoppning

1. Eclair de la roque - Sofie Johansson 57p

2. Also in Love - Agneta Löfgren 56p

3. Sauron - Andrea Gröndahl 56p

4. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 55p

4. Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 55p

6. Dogge Sting - Martina Johansson 52p

6. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 52p


50cm stilhoppning

1. Sauron - Andrea Gröndahl 54p

2. Also in Love - Agneta Löfgren 54p

3. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 53p

4. Eljana S.A. - Zofia Hyltse 53p

5. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 52p

6. Quantum Comtessa - Elin Pihlblad 48p

Eclair de la roque - Sofie Johansson 47p

Kanditama - Bibbi Tränk 47p


70cm idealtid 1.32

1. Lulu Face - Jessica Jakobsson 1.11,62

2. Gloria Gate - Martina Johansson 1.03,83

3. Legato Broline - Rebecka Christiansson 1.03,75

4. Eljana S.A. - Zofia Hyltse 1.03,39

5. Jerry's Choise - Elin Eriksson 1.20,63 4 fel

Kanditama - Bibbi Tränk utgick


90cm idealtid 1.13,71

1. Legato Broline - Rebecka Christiansson 1.07,49

2. Lulu Face - Jessica Jakobsson 1.10,97 4 fel

3. Gloria Gate - Martina Johansson 1.09,85 8 fel

4. Jerry's Choise - Elin Eriksson 1.42,29 12 fel


Hopp DM 23 september

Essunga


30cm stilhoppning

1. Also in Love – Agneta Löfgren 51p DM

2. Ejan Kolifejan - Filippa Tönsgård 51p

3. Sauron – Andrea Gröndahl 48p

4. Quantum  Comtessa – Elin Pihlblad 46p

5. Dogge Sting – Martina Johansson 44p

6. Magic Kingdom - Jasmine Lind 43p

SHV Gulliver Rush (G.Dur) - Felicia Dermark 39p

Ebonith - Aleksandra Hyltse 37p


50cm stilhoppning

1. Sauron – Andrea Gröndahl 55p DM

2. Ebonith - Aleksandra Hyltse 53p

3. Quantum  Comtessa – Elin Pihlblad 52p

4. Also in Love – Agneta Löfgren 52p

5. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 52p

6. Eclair de la roque – Sofie Johansson 51p

Ejan Kolifejan - Filippa Tönsgård 47p

Magic Kingdom - Jasmine Lind 47p

SHV Gulliver Rush (G.Dur) - Felicia Dermark 47p

Dogge Sting – Martina Johansson 45p

Top Ride Vision – Matilda Ingemarsson 44p


70cm stilhoppning

1. Top Ride Vision – Matilda Ingemarsson 58p DM

2. Gloria Gate – Martina Johansson 57p

3. Legato Broline – Rebecka Christiansson 55p

4. Eclair de la roque – Sofie Johansson 54p

4. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 54p

6. Halvor - Anna Ruusvik 54p

Jerry’s Choise – Elin Eriksson 53p


90cm stilhoppning

1. Jerry’s Choise – Elin Eriksson 61p DM

2. Legato Broline – Rebecka Christiansson 55p

3. Gloria Gate – Martina Johansson 53p

26 maj Tömkörning, Länghems ridklubb
Skrittklass

1. Lulu Face - Jessica Jakobsson 78,44%

2. All So Clear - Tina Hjorth 76,84%

3. Kanditama - Bibbi Tränk 76,32%

4. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 62,63%

5. Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 60,53%

6. New Mans Victory - Birgitta Hyvönen 57,89%

Boulder Classico - Eva Christiansson 57,37%

Also in Love - Agneta Löfgren 56,32%


Travklass

1. Lulu Face - Jessica Jakobsson 78,42%

2. Jerry's Choise - Elin Eriksson 68,95%

3. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 67,89%

4. All so Clear - Tina Hjorth 65,79%

5. Kanditama - Bibbi Tränk 68,68%

6. New Mans Victory - Birgitta Hyvönen 62,63%

Sauron - Andrea Gröndahl 58,95%

10-års JUBILEUMSCUP, totala poängställningen:

Lulu Face - Jessica Jakobsson 14p

Also in Love - Agneta Löfgren 8p

Sauron - Andrea Gröndahl 8p

Jerry's Choise - Elin Eriksson 7p

Legato Broline - Rebecka Christiansson 5p

All so Clear - Tina Hjorth 3p

Tiramisu Vixi - Monica Ohlsson 3p

Spicy Sushi - Camilla Nilsson 2p

Kanditama - Bibbi Tränk 2p

Elli Dee - Matilda Ingemarsson 2p

New Mans Victory - Birgitta Hyvönen 2p

Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 2p

Töm DM 6 oktober

Kärra gård


Skrittklass

1. Top Ride Vision - Linda Johansson 81,58% DM

2. Legato Broline - Rebecka Christiansson 79,47%

3. Kanditama - Bibbi Tränk 73,68%

4. All So Clear - Tina Hjorth 73,16%

5. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 71,05%

6. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 60,00%

Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 52,63%

Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm 47,89%

Summernight Nugget - Live Stårbeck 46,84%


Travklass

1. Legato Brolinge - Rebecka Christiansson 76,316% DM

2. Kanditama - Bibbi Tränk 72,10%

3. Top Ride Vision - Matilda Ingemarsson 71,58%

4. All So Clear - Tina Hjorth 69,47%

5. Elli Dee - Matilda Ingemarsson 67,47%

6. Jerry's Choise - Elin Eriksson 58,42%

Ejan Kolifejan - Sofie Nordin 57,89%

Summernight Nugget - Live Stårbeck 47,37%

Pilagårdens Nicke - Annie Hjälm utgick



TRAB DM 20 oktober Olsegården 


Lätt klass 

1. Spicy Sushi - Agneta Löfgren 6p DM

2. Magic Kingdom - Jasmin Lind 78p

3. Caries Laday - Andrea Gröndahl 87p

4. Kanditama - Bibbi Tränk 117p

5. Alfons Loss - Tina Hjorth 132p

6. Also in Love - Camilla Nilsson 173p


Medelsvår klass

1. Spicy Sushi - Camilla Nilsson 6p DM

2. Magic Kingdom - Jasmin Lind 25p

3. Kanditama - Bibbi Tränk 27p

4. Caries Laday - Andrea Gröndahl 32p

5. Legato Broline - Rebecka Christiansson 43p

6. Also in Love - Agneta Löfgren 213p

Alfons Loss - Tina Hjorth 626p


Svår klass

1. Legato Broline - Rebecka Christianson 11p DM

2. Spciy Sushi - Camilla Nilsson 25p

3. Also in Love - Agneta Löfgren 193p